Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2019

Μετέωρα - Διαγόρας 1-1. Το ρεπορτάζ του αγώνα

Τα Μετέωρα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας παραχώρησαν ισοπαλία με σκορ 1-1 στον Διαγόρα Στεφανοβικείου σ’ ένας ματς το οποίο διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο “Βασίλης Καρακίτσιος” της Καλαμπάκας.
Το παιγνίδι ήταν ένα τυπικό ματς Γ’ Εθνικής κατηγορίας με τις δύο ομάδες να είναι προσεχτικές, αλλά να έχουν τις ευκαιρίες για να το κερδίσουν ειδικά στο β’ μέρος.
Τα Μετέωρα προηγήθηκαν στο τέλος του ημιχρόνου και είχαν την ευκαιρία να καθαρίσουν το παιγνίδι στις αρχές της επανάληψης καθώς έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες. Και συνήθως αφού δεν έγινε το 2-0, έγινε το 1-1 σε μία ξαφνική αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι μάλιστα είχαν και δύο κλασικές φάσεις για δεύτερο τέρμα.
Οι γηπεδούχοι περισσότεροι από ένστικτο πίεσαν στο τέλος, αλλά δεύτερο τέρμα δεν πέτυχαν και το 1-1 υπέγραψε την ιστορία του αγώνα.

Τα Μετέωρα δεν έχουν άσχημη ομάδα, αλλά λείπουν κάποιες πινελιές για να είναι πιο ισχυρά, ενώ πάνω απ’ όλα πρέπει να πιστέψουν ότι έχουν δυνατότητες, περισσότερες από αυτές που έδειξαν στο συγκεκριμένο παιγνίδι.
Ο Διαγόρας ως νεοφώτιστος έδειξε καλά και άσχημα στοιχεία, αλλά σίγουρα θα είναι μία από τις ομάδες που θα προσπαθήσουν να παραμείνουν στην κατηγορία έχοντας αρκετές αξιώσεις.
Το φιλμ του αγώνα
20′ Σέντρα του Τσιαντούλα, σουτ του Κατσαντώνη, ο Κουτσιρίμπας απόκρουσε.
22′ Ο Καλύβας μπήκε από πλάγια και σούταρε άουτ.
44′ Η επιμονή του Γεωργάκη έφερε μία καλοζυγισμένη σέντρα και ο Πολυζόπουλος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα για να γίνει έτσι το 1-0.
47′ Σέντρα του Δάσιου, σουτ του Πολυζόπουλου, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.
52′ Ο Πολυζόπουλος τετ-α-τετ με τον Κουτσιρίμπα, δεν μπόρεσε να τον νικήσει.
55′ Ύστερα από φάση διαρκείας στο καρέ των Μετεώρων κι αφού ο Λουκάς έδιωξε πάνω στη γραμμή, πλασέ του Αλαμάνη, ήρθε ο Παπαγεωργίου και με σουτ ισοφάρισε σε 1-1.
72′ Από λάθος της άμυνας, ο Αλαμάνης βγήκε τετ-α-τετ με τον Τοπουζλή, αλλά πλάσαρε μόλις άουτ.
88′ Ο Αλαμάνης με πολύ δύναμη μπήκε στην μεγάλη περιοχή και σούταρε, αλλά ο Τοπουζλής απόκρουσε.

90′ Φάουλ του Δάσιου, σουτ του Ιωάννου, μόλις άουτ.
93′ Σουτ του Παπαευθυμίου από καλή θέση, έδιωξε ο Κουτσιρίμπας.
Διαιτητής ήταν ο Μπεκιάρης με βοηθούς τους Τίκα και Κανιούρα.
Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΜΕΤΕΩΡΑ: Τοπουζλής, Μπέτσας (65′ Γρηγορίου), Δάσιος, Γεωργάκης, Φωτίκας, Παπαευθυμίου, Τσιαντούλας (75′ Κοτσιλιάνος), Κατσαντώνης (83′ Κονόμι), Ιωάννου, Πολυζόπουλος, Λουκάς

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Κουτσιρίμπας, Καραμπούζης, Σπαθής, Πρασσάς, Αλεξίου, Παπαγεωργίου (70’ Τανός), Σπ. Καραπλιάγκος, Ζιάκας (85’ Σιγαλάκος), Κουβελάς (90+ Δίντσης), Καλύβας (60’ Λάιος), Αλαμάνης